Aleksandra Paprota – Po Nieostrzyżonej Stronie Górki – Zaproszenie do podróży (cz. 1)

Posłuchaj

Subskrybuj!

#TataMariusz na Spotify

Spotify

#TataMariusz na Apple Podcasts

Apple Podcasts

#TataMariusz na Google Podcasts

Google Podcasts

#TataMariusz na YouTube

YouTube

#TataMariusz na Podcast Addict

Podcast Addict

#TataMariusz na Player FM

Player FM

Przeczytaj

Autorzy książki: Aleksandra Paprota i… Ty

Chcesz wiedzieć, dlaczego jesteś autorem tej książki? Ponieważ będziesz ją współtworzyć! Za chwilę usłyszysz opisy mieszkających Po Nieostrzyżonej Stronie Górki stworzeń, ale Ty również będziesz mogła (jeśli jesteś dziewczynką) lub mógł (jeśli jesteś chłopcem) wymyślić, jak te istotki wyglądają, zachowują się oraz w jakich przygodach wezmą udział. By to zrobić, zaopatrz się w przybory do pisania i malowania, np.: pióro, długopis, ołówek, kredki czy flamastry.

Masz już przy sobie wymienione przedmioty? Jeśli tak – to wyobraź sobie górkę: Twoją ulubioną, tę z której zjeżdżasz zimą na sankach i na której zbierasz kwiatki latem. Zdradzę Ci tajemnicę! Ale cichutko, nie wydaj jej nikomu! Dobrze? Mam do Ciebie zaufanie. Chcę Ci powiedzieć, że znasz tylko jedną stronę górki. Druga jej strona jest niewidoczna dla ludzkich oczu, a nawet dla bardzo czujnych oczu dziecięcych. To kraina dzika, nieodkryta przez żadnego człowieka. Czy ciekawi Cię, kto tam żyje? Przekonasz się o tym już za chwilę. Na razie powiem Ci tylko tyle, że zamieszkują ją malutkie stworzonka, a niedostrzegana przez nas część górki (porośnięta wysokimi, sięgającymi do pasa trawami) tworzy świat, którego nikt jeszcze nie nazwał. Ja mówię na niego: Kraina Po Nieostrzyżonej Stronie Górki. Jeśli jednak znajdziesz ładniejsze określenie – nie wahaj się go używać.

Pora wyruszyć w drogę, więc zostawiam sam na sam z bohaterami! Pewnie co jakiś czas usłyszysz dziwne słowa, które tak naprawdę nie istnieją. Takie określenia zostały wymyślone przez autorkę książki i mogą się wydawać niezrozumiałe, ale nie martw się – wszystkie zostaną wyjaśnione podczas czytania oraz w słowniczku dołączonym do nagrań.

Mały słowniczek pojęć

z Krainy Po Nieostrzyżonej Stronie Górki

Pory roku Po Nieostrzyżonej stronie Górki

Po Nieostrzyżonej Stronie Górki istnieją 4 pory roku: przedprzedzima, przedzima, zima i zazima. Zwróć uwagę, że nasza zima to tamtejsza jesień.

wiosna przedprzedzima
lato przedzima
jesień zima
zima zazima

 

Dni tygodnia Po Nieostrzyżonej Stronie Górki

Po Nieostrzyżonej Stronie Górki istnieje 7 dni tygodnia: przedniedziałek, niedziałek, zaniedziałek, śróddziałek, przeddziałek, działek i zadziałek.

poniedziałek przedniedziałek
wtorek niedziałek
środa zaniedziałek
czwartek śróddziałek
piątek przeddziałek
sobota działek
niedziela zadziałek

 

Inne pojęcia

bajłka jabłka
cięciowłos fryzjer
czokokodan koczkodan
dzik samochodzik
koczelada czekolada
kręciki kreciki
książniczki bibliotekarki
niawisie wiśnie
rott tort
rtuskawki truskawki
taśmiena śmietana
Aleksandra Paprota na #TataMariusz

Aleksandra Paprota

Pisze prozę i wiersze dla dużych i małych czytelników, sporo przy tym eksperymentując. Autorka trzech opublikowanych książek: miniatur prozatorskich „Miastka Zapominane”, baśniowych opowieści dla dzieci „Po Nieostrzyżonej Stronie Górki” i humorystycznej powieści fantasy „Zdesperowane królewny. Ucieczka z baśni”. Mieszka we Wrocławiu, gdzie cieszy się towarzystwem wszędobylskich krasnali. Poza opowiadaniem historii stara się, żeby jej życie układało się w ciekawą opowieść. Oczywiście taką z dobrym zakończeniem!

Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie utworów w jakiejkolwiek formie bez zgody autora będzie rodziło skutki prawne na podstawie ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dowiedz się więcej ? klik.