Wykorzystane materiały i narzędzia

Postanowiłem utworzyć tę stronę, aby każdy kto tutaj zajrzy, mógł się zapoznać z tym, z czym „pracuję” na co dzień tworząc nagrania i dowiedzieć się skąd pochodzą materiały, które pojawiają się na tej stronie lub na Facebooku, czy w innych mediach, w których dane mi istnieć. 🙂

Narzędzia

Anchor

Najtańsze, bo bezpłatne narzędzie do tworzenia podcastów. Umożliwia nagrywanie, obróbkę i opublikowanie nagrania wszędzie tam gdzie jest internet. Poza tym – Anchor pozwala na publikację nagrań w 10. innych serwisach (w tym Spotify czy Apple Podcasts, co z kolei daje możliwość wyświetlania się również na portalach powiązanych z nimi). Wszystko z poziomu chociażby telefonu i naprawdę wygodnej aplikacji.

Jedynym ograniczeniem jakie spotkałem jest wielkość uploadowanego pliku (100MB).

Link do strony anchor.fm

Link do aplikacji na iOS

Link do aplikacji na Android

Audacity

Najpopularniejsze wśród amatorów gawędziarzy narzędzie do obróbki dźwięku. Opanowanie podstawowych funkcji zajmuje około 15 min.

Do pobrania >>tutaj<<

Hosting

Własny hosting mam wykupiony od 2015r. Początkowo szukałem czegoś co będzie głównie tanie. Teraz, nauczony doświadczeniem wybrałem zenbox. Obsługa klienta jest rewelacyjna, strony nie szwankują, poruszanie po panelu administracyjnym to frajda. Bogata baza wiedzy bardzo często pomagała mi odnaleźć się w czymś, czego wcześniej nie znałem. A cena? Cena również nie rujnuje budżetu domowego.

Link do pakietu, z którego korzystam

Domena

Domenę tatamariusz.pl zakupiłem podobnie jak wcześniej hosting – w zenbox. Śmieszne pieniążki.

SSL

Certyfikat – bez szaleństw, korzystam z Let’s Encrypt (przynajmniej na razie). Chłopaki z zebox pomagają w konfiguracji jeśli będziesz mieć trudności z ogarnięciem tematu. Zresztą chłopaki z zenbox pomagają we wszystkim.

WordPress

Padło na WP, bo WP znam odkąd zaczęła się moja przygoda z różnymi stronami. Nie próbowałem innych narzędzi blogowych, ale w WordPressie czuję się dobrze. Przez kilka stron, którymi zarządzałem wypróbowałem setki wtyczek i testowałem kilka szablonów. Obecnie korzystam z poniższych.

  • Avada – szablon pozwalający na prawie wszystko, jeśli nie wszystko. Testowałem wiele podobnych, ale się nie polubiliśmy. Być może teraz Elementor byłby moim pierwszym wyborem, ale Avada w zupełności i wystarcza. Przydaje się też Poedit (narzędzie do tłumaczeń), z uwagi na to, że nie wszystkie elementy są przetłumaczone, a osobiście nie lubię mieszać różnych języków.

Link do Avady

Link do Poedit

  • Aktualnie wykorzystywane przeze mnie wtyczki i pluginy:
    • Akismet antyspam – w ogromnym uproszczeniu – bloker SPAMu na blogu.
    • Carousel Slider – wtyczka pozwala na tworzenie i zarządzanie karuzelami i slajderami na stronie, posiada kilka funkcji, których nie doszukałem się w „standardzie” Avady, a na których mi zależało.
    • Jetpack z WordPress.com – łącznik strony z kontem na WordPress.com. Dodatkowe opcje, statystyki wizyt. Raczej standard niż mój wymysł.
    • Pluginy Avady: Fusion Slider, Fusion Builder – zestaw narzędzi na start, które udostępnia sam autor szablonu. W 95% wystarczające do prowadzenia skutecznie bloga/strony.
    • Yoast SEO – dodatek odpowiedzialny za SEO. Zawiera analizator podstron, mapy XML i szereg ustawień umożliwiających określenie odpowiednich fraz. Intuicyjny i prosty w obsłudze.
    • Duplicate Post – wtyczka pozwala na kopiowanie dowolnych postów.
    • Limit Login Attempts Reloaded – ogranicza liczbę prób logowania co blokuje adresowi internetowemu dalsze próby po osiągnięciu określonego limitu ponownych prób. Utrudnia to lub uniemożliwia atak siłowy.
    • LiteSpeed Cache – wtyczka optymalizująca działanie strony.
    • URL Shortener by MyThemeShop – skracacz linków, daje możliwość określenia treści jaka ma wyświetlać się w skróconym linku.

Narzędzia pod YouTube

Jako, że jestem zwolennikiem bezpłatnego radzenia sobie z wieloma zagadnieniami – i tutaj jest podobnie. Wybrałem Headlinera, który w wersji free umożliwia dodanie dziesięciu, maksymalnie dwugodzinnych, nagrań. Możesz dostosować wygląd tworzonego wideo (na bazie przygotowanych szablonów), a wersja płatna pozwala na automatyczne generowanie plików na podstawie Twojego RSS’a.

Link do Headliner

Sprzęt

W zasadzie najważniejsze elementy układanki.

Mikrofon

Korzystam z mikrofonu RODE NT1-A. Nie będę się rozpisywał nad zaletami i wadami – tego jest pełno w sieci i pewnie wiele z tego przeczytałem (i przesłuchałem) przed zakupem, dlatego wybór padł na ten zestaw (w komplecie z kablem, koszyczkiem i membraną). Do mikrofonu dokupiłem sobie osobno statyw, najprostszy trójnóg.

Link do Ceneo 

Interfejs muzyczny

Mikrofon wpięty jest w interfejs Native Instruments Komplete Audio 6. I o ile z mikrofonów i wzmacniaczy było mi dane korzystać wcześniej, tak z takim urządzeniem spotkałem się pierwszy raz. Solidnie wykonana skrzyneczka, wszystkie wymagane pokrętła, opcja wzmocnienia (chyba) sygnału. Do „NIKA6” dołączone były kody licencyjne na oprogramowanie do tworzenia muzyki (Traktor) i oczywiście sterowniki.

Link do Ceneo

Laptop

Powyższy zestaw podłączony jest kablem USB do starego, poczciwego ASUSa U36SD (i5, 8GB RAM, SSD). To wystarcza.

Monitor

Do nagrań przydaje się też monitor (IIYAMA B2283HS-B1 z opcją pivot). Łatwiej czytać dłuższe treści na 22″ zamiast na 13. 😉

Link do Ceneo

Słuchawki

Odsłuchem są mi słuchawki AKG K512 – jak dla mnie, nie warte pieniędzy, które trzeba było za nie dać – słabe wygłuszenie i tandetny plastik. Trudno nagrywać z słuchawkami na uszach, czasem trzeszczą zbyt głośno.

Link do Ceneo

Inne

Pół-żarem, pół-serio, ale wykorzystałem jeszcze dwa narzędzia. No OK… Trzy. Logotyp i zabawy kolorem uskuteczniam w dwóch głównych programach i trzecim pomocniczym.

  1. paint.net
  2. inkscape
  3. paint

Kolejność nie jest przypadkowa. Paint.net dzięki warstwom i transparentności daje mi 90% tego czego potrzebuję. Inkscape (na zasadzie prób i błędów) pozwala na wygenerowanie pliku SVG. Paint – bo czasem źle klikam i plik otwiera mi się właśnie w nim.

Link do paint.net

Link do inkscape

Materiały

Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie utworów w jakiejkolwiek formie bez zgody autora będzie rodziło skutki prawne na podstawie ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dowiedz się więcej ? klik.

Treści

Wszelkie treści umieszczone na tej stronie należą do ich Autorów lub osób zarządzających dorobkiem Autorów. Umieszczam je, po znalezieniu w internecie lub użyczeniu bezpośrednio przez Autora (akceptacji).

Muzyka

Stale i niezmiennie wykorzystuję bezpłatne zasoby strony https://www.looperman.com/

Opening, ending i przerywnik utworzyłem na podstawie sampli udostępnionych przez użytkownika Matthew Forest

Dokładnie tych: piano groove, simpler bass, background synth, house cutoff.

Czasem, zaglądam także na melodyloops, gdzie również udostępniane są bezpłatne pliki.

Warte uwagi są także podkłady z Orange Head.

Grafiki i zdjęcia

Grafiki i zdjęcia, które wykorzystuję są autorstwa osób wymienionych na stronie Dodają wartości niepisanej, albo pochodzą z bezpłatnych stock-ów takich jak: Pixabay, PexelsUnsplash. Wyjątkowo zdarza się, że autorem bywam sam. 😉

Jeśli są to zdjęcia Autorów – wykorzystane są przeze mnie za Ich zgodą.

Zdjęcie Pana Dmitrocy pochodzi z artykułu Gazety Wyborczej i jest autorstwa p. Piotra Bedlińskiego (wykorzystane za zgodą Autora fotografii).

Inne

Wykorzystane przeze mnie, na stronie oraz w PDFach, ikony są autorstwa użytkownika Xinh Studio i pochodzą z kolekcji Miu Flat Social. Część ikon pochodzi również z szablonu WP, z którego korzystam (Avada).

Czcionka, którą znajdziesz na stronie to Diavlo. Możesz bezpłatnie pobrać ją ze strony projektu exljbris Font Foundry.