Aleksandra Paprota – Po Nieostrzyżonej Stronie Górki – Leśna wróżka (cz. 2)

Posłuchaj

Subskrybuj!

#TataMariusz na Spotify

Spotify

#TataMariusz na Apple Podcasts

Apple Podcasts

#TataMariusz na Google Podcasts

Google Podcasts

#TataMariusz na YouTube

YouTube

#TataMariusz na Podcast Addict

Podcast Addict

#TataMariusz na Player FM

Player FM

Przeczytaj

Leśna wróżka mieszka w chatce znajdującej się na najwyższym wzgórzu Po Nieostrzyżonej Stronie Górki. Domek wróżki jest malutki i zapchany magicznymi różnościami. Znajdują się w nim dwa pomieszczenia: w jednym z nich wróżka Kalmia przyrządza lecznicze mikstury, drugie pełni funkcje sypialni.

Wróżka wydawałaby się całkiem ładna, gdyby tylko ubierała się nieco bardziej gustownie i choć troszkę dbała o siebie. Kalmia uwielbia wdziewać rzeczy krzykliwe, rzucające się w oczy, co oczywiście ma też swoje zalety: łatwo można ją zauważyć, gdy potrzebuje się pomocy. Wróżka zdziałała dla mieszkających Po Nieostrzyżonej Stronie Górki stworzeń bardzo wiele dobrego, a mimo to ma o sobie niskie mniemanie i wciąż jest niezadowolona z siebie. Gdy nie uda się jej rozwiązać czyichś problemów, zaraz się załamuje, a kiedy zdarzy jej się postąpić nie do końca tak jak powinna, nie może przestać się strofować. Trudno znaleźć Po Nieostrzyżonej Stronie Górki kogoś, kto by Kalmii nie lubił. Nawet wyjątkowo często narzekające istotki pamiętają, jak wiele tej młodej osóbce zawdzięczają, a zwykle nieprzebierającym w słowach złośliwkom niezmiernie rzadko zdarza się powiedzieć coś uszczypliwego na jej temat.

Wróżka nie mieszka sama. W czarowaniu pomagają jej różdżka Różyczka oraz czokokodany (to jedno z tych dziwnych słów wymyślonych przez autorkę, których wyjaśnienie znajdziesz w słowniczku). Niestety Różyczka bywa przekorna i kapryśna, nie zawsze chce wykonywać polecenia leśnej wróżki. Zamiast tego woli psocić i robić psikusy. Czokokodany (stworzenia podobne do koczkodanów) są co prawda bardzo dumne z tego, że są magicznymi stworzeniami i chętnie pracują, jednak mają pewną słabość: uwielbiają się chwalić. Ledwie uda im się sporządzić jakiś skuteczny wywar, a już odlatują z chatki, by opowiedzieć o swoich dokonaniach swoim bliższym i dalszym sąsiadom. Dlatego leśna wróżka zawsze ma dużo na głowie. A jednak nigdy nie narzeka!

Zapomniałam wspomnieć o czymś bardzo ważnym! Otóż wróżka ma wysokość siedmiu położonych na sobie ziarenek piasku, a najwyższe stworzonka żyjące Po Nieostrzyżonej Stronie Górki mierzą jedenaście ziarenek piasku. Trawy są więc dla zamieszkujących ten teren istot tym, czym dla nas są drzewa; kamienie natomiast zdają się im górami.

Tyle mam do powiedzenia na temat leśnej wróżki z krainy Po Nieostrzyżonej Stronie Górki. Chcesz coś dodać? Możesz opisać jej wygląd i charakter albo po prostu ją narysować, do czego gorąco Cię zachęcam: w końcu współtworzysz te opowieści!

Mały słowniczek pojęć

z Krainy Po Nieostrzyżonej Stronie Górki

Pory roku Po Nieostrzyżonej stronie Górki

Po Nieostrzyżonej Stronie Górki istnieją 4 pory roku: przedprzedzima, przedzima, zima i zazima. Zwróć uwagę, że nasza zima to tamtejsza jesień.

wiosna przedprzedzima
lato przedzima
jesień zima
zima zazima

 

Dni tygodnia Po Nieostrzyżonej Stronie Górki

Po Nieostrzyżonej Stronie Górki istnieje 7 dni tygodnia: przedniedziałek, niedziałek, zaniedziałek, śróddziałek, przeddziałek, działek i zadziałek.

poniedziałek przedniedziałek
wtorek niedziałek
środa zaniedziałek
czwartek śróddziałek
piątek przeddziałek
sobota działek
niedziela zadziałek

 

Inne pojęcia

bajłka jabłka
cięciowłos fryzjer
czokokodan koczkodan
dzik samochodzik
koczelada czekolada
kręciki kreciki
książniczki bibliotekarki
niawisie wiśnie
rott tort
rtuskawki truskawki
taśmiena śmietana
Aleksandra Paprota na #TataMariusz

Aleksandra Paprota

Pisze prozę i wiersze dla dużych i małych czytelników, sporo przy tym eksperymentując. Autorka trzech opublikowanych książek: miniatur prozatorskich „Miastka Zapominane”, baśniowych opowieści dla dzieci „Po Nieostrzyżonej Stronie Górki” i humorystycznej powieści fantasy „Zdesperowane królewny. Ucieczka z baśni”. Mieszka we Wrocławiu, gdzie cieszy się towarzystwem wszędobylskich krasnali. Poza opowiadaniem historii stara się, żeby jej życie układało się w ciekawą opowieść. Oczywiście taką z dobrym zakończeniem!

Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie utworów w jakiejkolwiek formie bez zgody autora będzie rodziło skutki prawne na podstawie ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dowiedz się więcej ? klik.