Akcja Book.szpan to projekt społeczny, który w założeniu ma 3 podstawowe cele:
– uwrażliwienie dzieciaków
– pomoc zwierzakom
a także promocję talentów pisarskich i ilustratorskich.

Autorką tego przedsięwzięcia jest Julia Górecka – studentka wrocławskiej ASP. Wraz z nią, autorami oraz rysownikami – zapraszamy na podróż z bajką w tle!

Po więcej przygód zajrzyj na https://akcjabookszpan.pl/

Styczeń

Listy Smoka Oktawiana

Akcja Book.SZPAN - Listy Smoka Oktawiana; Czyta #TataMariusz

Oto smok. Smok Oktawian. To wyjątkowe stworzenie, inne niż wszystkie znane dotąd smoki. Nie zieje ogniem i nie zjada księżniczek, za to rusza im z odsieczą i jest wegetarianinem! Mieszka w Miasteczku z Innej Bajki i przyjaźni się ze Strusiem-listonoszem. Przeczytaj z nami wszystkie listy do smoka Oktawiana!

Tekst: Maria Sarnicka
Ilustracje: Anna Łazowska
Redakcja: Natalia Sęczkowska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Maria Sarnicka

maria_sarnicka

Pracuje w biurze, wychowuje dwójkę dzieci, które są już za duże na bajki, ale nadal kochają czytać. Tak jak Ona! W torebce zawsze ma książkę i szczoteczkę do zębów. Uwielbia straszne historie, kryminały i tajemnice. Jej prawdziwą pasją są podróże – zawsze jest gdzieś pomiędzy jednym a drugim wyjazdem. Gdyby nie to, z Marią mieszkałby kot. Największym Jej sukcesem są dzieci. Marię cieszy różnorodność świata i jego zaskakujące oblicza.

Ilustracje – Anna Łazowska

anna_lazowska

Warszawska ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Miłośniczka zwierząt, natury, dziwnych stworów i muzyki. Uwielbia rysować dla dzieci, a w swojej pracy stara się angażować w tematy związane z przyrodą, walką o prawa zwierząt i edukacją ekologiczną. Współpracowała z wydawnictwami: Znak, Emotikon, Nasza Księgarnia, Literatura i z Grupą Foksal, rysowała także dla magazynów „FUSS” i „Presto”. Jest autorką ilustracji m.in. do książek „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” oraz „Hela Foka. Historie na fali” Renaty Kijowskiej.

Strona Anny: >>klik<<

Najstarsza opowieść

Akcja Book.SZPAN - Najstarsza opowieść; Czyta #TataMariusz

Bo kiedyś było inaczej… Kiedyś światem rządził potężny Król Solaris. Wraz z pięcioma pięknymi córkami mieszkał w przeogromnym słonecznym pałacu ze świetlistego złota. Któregoś dnia postanowił, że każda z księżniczek otrzyma w dniu ich ślubu część mocy od Króla. Jednak zapomniał o jednej… Jakie to miało konsekwencje? Sprawdź.

Tekst: Julia Górecka
Ilustracje: Julia Górecka
Redakcja: Magdalena Białek, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst i ilustracje – Julia Górecka

julia_gorecka

Autorka akcji „Book.Szpan – szpanujemy dobrem”, którą dedykuje pamięci Jej ukochanej babci, Krystyny Jamrozik, ogromnej miłośniczki zwierząt, roślin i literatury. To właśnie babcia zachęciła Julkę do połączenia swoich zainteresowań: pisania, sztuki oraz miłości do zwierząt, w ten sposób powstała ta niesamowita i wyjątkowa akcja, w którą zaangażowało się tyle wspaniałych, utalentowanych osób o wielkich sercach. Julia liczy, że wspólna praca nad tym projektem przyniesie wiele dobrego, wypromuje zdolnych twórców, uwrażliwi młodsze pokolenie i pomoże zwierzętom w potrzebie.

Zaskroniec i pudel

Akcja Book.SZPAN - Zaskroniec i pudel; Czyta #TataMariusz

Czy pudel i zaskroniec mogą być przyjaciółmi? Co ma z nimi wspólnego papuga? „Zaskroniec i pudel” to zabawna i wzruszająca bajeczka o nietypowej przyjaźni. O tym, że uczucia są bezwarunkowe i nie trzeba być idealnym, aby na nie zasługiwać. Czytając przekonasz się, że nie każde zwierzątko, które z pozoru jest niebezpieczne – faktycznie takie jest.

Tekst: Katarzyna Wierzbicka
Ilustracje: Sylwia Tracz
Redakcja: Natalia Sęczkowska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Katarzyna Wierzbicka

katarzyna_wierzbicka

Ukończyła bibliotekoznawstwo i informację naukową na UW. Z wykształcenia jest bibliotekarką, pracowała wiele lat jako księgarka, a obecnie jes nauczycielką przedszkolną. Uwielbia książki fantasy – choć ma zdecydowanie za mało czasu na czytanie. Kocha musicale i podróże. Jest autorką bloga Madka roku, na którym można znaleźć historyjki o życiu z trójką dzieci oraz pisane z przymrużeniem oka przemyślenia na tematy związane z macierzyństwem.

W 2019 r. wygrała konkurs Piórko Biedronki na tekst książki dla dzieci, a w listopadzie ukazała się debiutancka bajka Kasi „O królewiczu, który się odważył.”

Strona Katarzyny >>klik<<

Ilustracje – Sylwia Tracz

Absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunkach malarstwo i grafika. Uwielbia książki, szczególnie dziecięce, i zawsze ocenia je po okładce. Bardzo lubi dzieci i uwielbia prowadzić dla nich zajęcia plastyczne. Kocha koty i sama jest posiadaczką dwóch (Witka i Przemka). Na co dzień pracuje jako graficzka i ilustratorka. Najchętniej rysuje portrety wielkookich pań i smutnych panów. Od niedawna zajawką Sylwii jest też fotografia. Jest autorką wielu opraw graficznych imprez Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Zilustrowała książkę wyd. Impuls „Ten drugi. Opowieść misia Fredka” Marty Szloser.

Strona Sylwii >>klik<<

Luty

Lwie opowieści

Akcja Book.SZPAN - Lwie opowieści; Czyta #TataMariusz

Bajka o królu. Wielkim władcy. Władcy, któremu wydawało się, że ma wszystko i że może osiąść na laurach. Nie sądził, że o szczęście i spokój trzeba stale dbać i ciężko pracować, by je utrzymać. Dobrze, że w pogotowiu byli przyjaciele. Dzięki ich radom dowiedział się, jak naprawić to co zepsuł. Czy wykorzystał tę szansę?

Tekst: Beata Jaczewska
Ilustracje: Sara Szewczyk
Redakcja: Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Beata Jaczewska

beata_jaczewska

Ukończyła studia na UJ. Biolog, perfekcjonistka z artystyczną duszą. Bajki-rymowanki pisze od lat dla przyjemności własnej i przyjaciół. Jest autorką kilku książek, m.in. serii „Małe zwierzątka”, „Małe pojazdy” dla najmłodszych, „Wierszowanki-przytulanki” dla trochę starszych, a także współautorką książki charytatywnej dla dzieci „Gwiezdne marzenia”. Prowadzi blog wierszowankimalowanki.blogspot.com, na którym znajdują się nie tylko bajki, ale także różne rymowane teksty okolicznościowe oraz krótkie i dłuższe wierszyki. Uwielbia górskie wędrówki z plecakiem, książki, gry planszowe, a także pomaganie w różnych organizacjach i fundacjach.

Strona Beaty >>klik<<

Ilustracje – Sara Szewczyk

sara_szewczyk

Ilustratorka z Krakowa, absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w  Krakowie. Jej specjalnością jest ilustracja dziecięca. Sara maluje również obrazy, tworzy krótkie komiksy i rysunki satyryczne. Inspiracje czerpie ze świata natury, fantastyki oraz pięknych ilustracji ze starych książek dla dzieci, których było bez liku w Jej domu rodzinnym. W swoim dorobku artystycznym ma m.in. ilustracje do serii książek o przygodach Bolka i Lolka (bohaterowie z dzieciństwa!) dla wyd. Znak Emotikon. Uwielbia gotować, chodzić na piesze wycieczki i czytać książki. Życie dzieli z narzeczonym i dwoma ukochanymi kotami.

Marzec

Kłamstwo ma długie wąsy

Akcja Book.SZPAN - Kłamstwo ma długie wąsy; Czyta #TataMariusz

Ania i Michał nie mogą znaleźć kota. Pewnie wyskoczył przez balkon – drzwi były otwarte, choć mama kazała je zamknąć. Co teraz? Czy powiedzieć mamie prawdę, by jej nie martwić, czy może skłamać? Ale przecież kłamstwo ma krótkie nogi. A może długie wąsy?

Tekst: Izabela Michta
Ilustracje: Hanna Jędrzejczyk
Redakcja: Magdalena Białek, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Izabela Michta

izabela_michta

Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym, aktualnie spełnia się jako pełnoetatowa mama dwóch chłopców i autorka książek dla dzieci. Poza pisaniem Jej pasją jest muzyka oraz podróżowanie wraz z mężem i synkami, a misją – rozbudzenie miłości do książek w każdym maluchu i przekonanie dorosłych, że czytanie dzieciom jest ważne i potrzebne i może stać się najmilszym i niezwykle wartościowym codziennym rytuałem. Autorka akcji #WoleMole oraz kilkunastu książek.

Strona Izabeli: >>klik<<

Ilustracje – Hanna Jędrzejczyk

hanna_jedrzejczyk

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Rysowanie towarzyszy Jej od zawsze. Najpierw pomagało w pracy architekta, potem przelewała na papier projekty torebek i akcesoriów dla swojej marki Moose Design. Teraz przyszedł czas na ilustracje, które powstają od niedawna, ale pochłonęły Hannę bez reszty.

Kwiecień

Kropka-Przyjaźń-Kreska

Akcja Book.SZPAN - Kropka-Przyjaźń-Kreska; Czyta #TataMariusz

Czy morsy mają swój język? Czy Naj zdobędzie się na odwagę, by działać? I kto tak hałasuje nocami? Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co naprawdę wydarzyło się w starym domu, przeczytajcie pełną humoru historię o niezwykłej przyjaźni.

Tekst: Katarzyna Zamarlik
Ilustracje: Olga Kawa
Redakcja: Magdalena Białek, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Katarzyna Zamarlik

katarzyna_zamarlik

Chemik, etnograf i antropolog kultury. w ciągu dnia zajmuje się liczeniem, a wieczorami wymyśla różne historie. To, co wymyśla, opowiada potem dziesięcioletniej Mili i dwóm kotom – szarej Bonie i białej Oxi. W 2019 r. zdobyła zaszczytne wyróżnienie w konkursie Bazgroł Literacki. W wolnych chwilach robi mydła, plecie wianki i co Jej ślina na język przyniesie.

Ilustracje – Olga Kawacińska

olga_kawacinska

Absolwentka grafiki we wrocławskiej ASP. Od dwóch lat zajmuje się głównie ilustracją i projektowaniem wzorów, a także składem tekstu i projektowaniem graficznym. Tematami, które najczęściej przewijają się w Jej pracach, są natura i kobiecość. Miłośniczka przyrody i wszelkich jej przejawów. Współpracuje z wydawnictwami edukacyjnymi, ośrodkami kultury oraz tworzy ilustracje dla prasy.

Strona Olgi: >>klik<<

Maj

Jerzy z wieży

Akcja Book.SZPAN - Jerzy z wieży; Czyta #TataMariusz

Czego rycerz potrzebuje do szczęścia? Jerzemu z zamczyska wydaje się, że pomocny byłby oswojony smok. Z takim zwierzęciem, człapiącym po zamkowych murach, rycerski żywot stałby się łatwiejszy. Tymczasem Jerzy spotyka inne, mniejsze stworzenia, zamek Pif-Paf zamienia się w Żabindor, a podopieczni Adelajdy znajdują ciepły, przyjazny kąt..

Tekst: Agnieszka Urbańska
Ilustracje: Natalia Jura
Redakcja: Paulina Połońska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Agnieszka Urbańska

Autorka książek dla dzieci, między innymi serii detektywistycznej z Wandzią Węszynos. „Zanim zajęłam się zawodowym zmyślaniem, napisałam poważną pracę literaturoznawczą i uzyskałam dwie dodatkowe litery przed nazwiskiem. Obecnie pochłania mnie przede wszystkim twórczość dla milusińskich. Uwielbiam ożywiać przedmioty, dowcipkować i rozwiązywać zagadki w tajemniczej scenerii. Zdarzyło mi się obserwować kapcia odpoczywającego w SPA, cieszyć z kundelka Lejka udającego Czerwonego Kapturka i myszkować w podziemiach wraz z Wandzią Węszynos i przyjaciółmi.

Ilustracje – Natalia Jura

Ukończyłam grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a mój rysunkowy dyplom „CZARNY PUNKT” został umieszczony m.in. w rankingu najlepszych dyplomów artystycznych 2017 r., z czego nadal się cieszę. W swoich pracach skupiam się na osobistych obserwacjach przeplatanych codziennymi doświadczeniami, wspomnieniami i marzeniami. Lubię ujmować je w senne, zatłoczone, komiksowo-surrealistyczne formy i łączyć współczesne realia ze światami baśni, mitów i legend.

Czerwiec

Podstępny pisarz

Podstępny pisarz; Book.szpan na #TataMariusz

Diego i Daniel to przyjaciele. Obaj są pisarzami i mieszkają w tym samym mieście. Co się stanie, gdy jeden poprosi drugiego o przysługę? Jeśli podczas czytania nie pękniecie ze śmiechu, przekonacie się, który z nich zasłużył na tytuł podstępnego pisarza.

Tekst: Magdalena Wiśniewska
Ilustracje: Małgorzata Bochniarz-Różańska
Redakcja: Natalia Sęczkowska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Magdalena Wiśniewska

Na UW równolegle z polonistyką studiowała historię sztuki. Jest laureatką konkursów, również na szczeblu ogólnopolskim, o szerokim spectrum tematycznym – od konkursu Williams Martini Racing 2014 po literacki konkurs Piórko 2018. Dotychczas wydała książki „Mały Saj i wielka przygoda” oraz „Pewnego razu na Kaukazie. Dziennik awanturniczy z podróży po Gruzji i Armenii”. Literatura była w centrum Jej zainteresowań już we wczesnym dzieciństwie. W dorosłym życiu nadal rozwija swoją pasję. Uwielbia zwierzęta, jest właścicielką dwóch kotów.

Ilustracje – Małgorzata Bochniarz-Różańska

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia włoska. Pracuje jako grafik i dziennikarz-freelancer, pisze artykuły o kinie, muzyce i sztuce, rysuje ilustracje, wykonuje projekty z obszaru grafiki komputerowej, a także fotografii. w wolnych chwilach gra na wiolonczeli i pianinie.

Wyjątkowy jednorożec

Wyjątkowy jednorożec; Book.szpan na #TataMariusz

Kacper jest znudzony swoim życiem. Codziennie robi to samo, spotyka te same osoby i mija tę samą tęczę. Aha, no i najważniejsze – Kacper jest jednorożcem. Ale wyjątkowym! Rusza na niebezpieczną misję, w której możecie mu towarzyszyć. Z Wami na pewno uda mu się ją wypełnić!

Tekst: Joanna Traczewska-Turyk
Ilustracje: Hanna Oloś
Redakcja: Paulina Połońska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Joanna Traczewska-Turyk

Z wykształcenia socjolożka, z zawodu pracownica korporacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, joginka i wegetarianka. w wolnych chwilach pisze, maluje i ćwiczy jogę.

Ilustracje – Hanna Oloś

Z wykształcenia grafik, z zamiłowania ilustratorka, obecnie zajmuje się animacją. Jest fanką wszystkiego, co nietuzinkowe, i chętnie przenosi to na grunt zawodowy. w swoich ilustracjach uwielbia przemycać tradycyjne techniki rysunkowe, baśniowe motywy oraz zgeometryzowane kompozycje. Wolne chwile spędza na czytaniu książek i oglądaniu nowinek filmowych – zwłaszcza tych mrożących krew w żyłach.

Lipiec

Jerzy z wieży

Book.szpan - Nowe miejsce; Czyta #TataMariusz

Historia o doświadczeniu bolesnej utraty, rozczarowaniu i samotności, ale także – a może przede wszystkim – o niezwykłej wewnętrznej sile i niesamowitej mocy prawdziwej przyjaźni. Jak mówi jeden z bohaterów: „W schronisku warto pozwolić sobie na płacz, ale dobrze też od czasu do czasu położyć się w słońcu i posłuchać śpiewu ptaków”.

Tekst: Edyta Grzegory
Ilustracje: Justyna Hlibowska
Redakcja: Natalia Sęczkowska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Edyta Grzegory

edyta_grzegory

Psycholog, psychoterapeutka. Absolwentka UW oraz SGH w Warszawie. Prowadzi stronę wymysly.pl, na której publikuje bajki oraz ilustracje, zapraszając dorosłych do czytania wspólnie z dziećmi – w nadziei, że opowieści i obrazy staną się okazją do wielu dobrych, ważnych rozmów. Szczególnie bliskie są Jej słowa Janusza Korczaka: „Prawdziwym jest nie tylko dziecko skaczące na jednej nodze, ale i roztrząsające tajemnice przedziwnej bajki życia”. Wsłuchując się w potrzeby dzieci i rodziców, pisze również bajki terapeutyczne. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Środowiska „Ekobaja”.

Ilustracje – Justyna Hlibowska

justyna_hlibowska

Absolwentka wrocławskiego ASP. Rysuje od zawsze i w różnych stylach, odręcznie, cyfrowo, 2D, 3D. Stara się, aby Jej ilustracje przedstawiały historie, dobrą treść, zawierały ciekawe szczegóły i tekst, a przede wszystkim aby były pozytywne! Uwielbia plakaty – te dekoracyjne, ilustracyjne i informacyjne. Na co dzień pracuje jako konstruktor, a po godzinach zajmuje się projektowaniem graficznym. Od kilku lat realizuje projekty na indywidualne zamówienia.