Akcja Book.szpan to projekt społeczny, który w założeniu ma 3 podstawowe cele:
– uwrażliwienie dzieciaków
– pomoc zwierzakom
a także promocję talentów pisarskich i ilustratorskich.

Autorką tego przedsięwzięcia jest Julia Górecka – studentka wrocławskiej ASP. Wraz z nią, autorami oraz rysownikami – zapraszamy na podróż z bajką w tle!

Po więcej przygód zajrzyj na https://akcjabookszpan.pl/

Styczeń

Listy Smoka Oktawiana

Akcja Book.SZPAN - Listy Smoka Oktawiana; Czyta #TataMariusz

Oto smok. Smok Oktawian. To wyjątkowe stworzenie, inne niż wszystkie znane dotąd smoki. Nie zieje ogniem i nie zjada księżniczek, za to rusza im z odsieczą i jest wegetarianinem! Mieszka w Miasteczku z Innej Bajki i przyjaźni się ze Strusiem-listonoszem. Przeczytaj z nami wszystkie listy do smoka Oktawiana!

Tekst: Maria Sarnicka
Ilustracje: Anna Łazowska
Redakcja: Natalia Sęczkowska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Maria Sarnicka

maria_sarnicka

Pracuje w biurze, wychowuje dwójkę dzieci, które są już za duże na bajki, ale nadal kochają czytać. Tak jak Ona! W torebce zawsze ma książkę i szczoteczkę do zębów. Uwielbia straszne historie, kryminały i tajemnice. Jej prawdziwą pasją są podróże – zawsze jest gdzieś pomiędzy jednym a drugim wyjazdem. Gdyby nie to, z Marią mieszkałby kot. Największym Jej sukcesem są dzieci. Marię cieszy różnorodność świata i jego zaskakujące oblicza.

Ilustracje – Anna Łazowska

anna_lazowska

Warszawska ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Miłośniczka zwierząt, natury, dziwnych stworów i muzyki. Uwielbia rysować dla dzieci, a w swojej pracy stara się angażować w tematy związane z przyrodą, walką o prawa zwierząt i edukacją ekologiczną. Współpracowała z wydawnictwami: Znak, Emotikon, Nasza Księgarnia, Literatura i z Grupą Foksal, rysowała także dla magazynów „FUSS” i „Presto”. Jest autorką ilustracji m.in. do książek „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” oraz „Hela Foka. Historie na fali” Renaty Kijowskiej.

Strona Anny: >>klik<<

Najstarsza opowieść

Akcja Book.SZPAN - Najstarsza opowieść; Czyta #TataMariusz

Bo kiedyś było inaczej… Kiedyś światem rządził potężny Król Solaris. Wraz z pięcioma pięknymi córkami mieszkał w przeogromnym słonecznym pałacu ze świetlistego złota. Któregoś dnia postanowił, że każda z księżniczek otrzyma w dniu ich ślubu część mocy od Króla. Jednak zapomniał o jednej… Jakie to miało konsekwencje? Sprawdź.

Tekst: Julia Górecka
Ilustracje: Julia Górecka
Redakcja: Magdalena Białek, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst i ilustracje – Julia Górecka

julia_gorecka

Autorka akcji „Book.Szpan – szpanujemy dobrem”, którą dedykuje pamięci Jej ukochanej babci, Krystyny Jamrozik, ogromnej miłośniczki zwierząt, roślin i literatury. To właśnie babcia zachęciła Julkę do połączenia swoich zainteresowań: pisania, sztuki oraz miłości do zwierząt, w ten sposób powstała ta niesamowita i wyjątkowa akcja, w którą zaangażowało się tyle wspaniałych, utalentowanych osób o wielkich sercach. Julia liczy, że wspólna praca nad tym projektem przyniesie wiele dobrego, wypromuje zdolnych twórców, uwrażliwi młodsze pokolenie i pomoże zwierzętom w potrzebie.

Zaskroniec i pudel

Akcja Book.SZPAN - Zaskroniec i pudel; Czyta #TataMariusz

Czy pudel i zaskroniec mogą być przyjaciółmi? Co ma z nimi wspólnego papuga? „Zaskroniec i pudel” to zabawna i wzruszająca bajeczka o nietypowej przyjaźni. O tym, że uczucia są bezwarunkowe i nie trzeba być idealnym, aby na nie zasługiwać. Czytając przekonasz się, że nie każde zwierzątko, które z pozoru jest niebezpieczne – faktycznie takie jest.

Tekst: Katarzyna Wierzbicka
Ilustracje: Sylwia Tracz
Redakcja: Natalia Sęczkowska, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Katarzyna Wierzbicka

katarzyna_wierzbicka

Ukończyła bibliotekoznawstwo i informację naukową na UW. Z wykształcenia jest bibliotekarką, pracowała wiele lat jako księgarka, a obecnie jes nauczycielką przedszkolną. Uwielbia książki fantasy – choć ma zdecydowanie za mało czasu na czytanie. Kocha musicale i podróże. Jest autorką bloga Madka roku, na którym można znaleźć historyjki o życiu z trójką dzieci oraz pisane z przymrużeniem oka przemyślenia na tematy związane z macierzyństwem.

W 2019 r. wygrała konkurs Piórko Biedronki na tekst książki dla dzieci, a w listopadzie ukazała się debiutancka bajka Kasi „O królewiczu, który się odważył.”

Strona Katarzyny >>klik<<

Ilustracje – Sylwia Tracz

sylwia_olszewska_tracz

Absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunkach malarstwo i grafika. Uwielbia książki, szczególnie dziecięce, i zawsze ocenia je po okładce. Bardzo lubi dzieci i uwielbia prowadzić dla nich zajęcia plastyczne. Kocha koty i sama jest posiadaczką dwóch (Witka i Przemka). Na co dzień pracuje jako graficzka i ilustratorka. Najchętniej rysuje portrety wielkookich pań i smutnych panów. Od niedawna zajawką Sylwii jest też fotografia. Jest autorką wielu opraw graficznych imprez Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Zilustrowała książkę wyd. Impuls „Ten drugi. Opowieść misia Fredka” Marty Szloser.

Strona Sylwii >>klik<<

Luty

Lwie opowieści

Akcja Book.SZPAN - Lwie opowieści; Czyta #TataMariusz

Bajka o królu. Wielkim władcy. Władcy, któremu wydawało się, że ma wszystko i że może osiąść na laurach. Nie sądził, że o szczęście i spokój trzeba stale dbać i ciężko pracować, by je utrzymać. Dobrze, że w pogotowiu byli przyjaciele. Dzięki ich radom dowiedział się, jak naprawić to co zepsuł. Czy wykorzystał tę szansę?

Tekst: Beata Jaczewska
Ilustracje: Sara Szewczyk
Redakcja: Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Beata Jaczewska

beata_jaczewska

Ukończyła studia na UJ. Biolog, perfekcjonistka z artystyczną duszą. Bajki-rymowanki pisze od lat dla przyjemności własnej i przyjaciół. Jest autorką kilku książek, m.in. serii „Małe zwierzątka”, „Małe pojazdy” dla najmłodszych, „Wierszowanki-przytulanki” dla trochę starszych, a także współautorką książki charytatywnej dla dzieci „Gwiezdne marzenia”. Prowadzi blog wierszowankimalowanki.blogspot.com, na którym znajdują się nie tylko bajki, ale także różne rymowane teksty okolicznościowe oraz krótkie i dłuższe wierszyki. Uwielbia górskie wędrówki z plecakiem, książki, gry planszowe, a także pomaganie w różnych organizacjach i fundacjach.

Strona Beaty >>klik<<

Ilustracje – Sara Szewczyk

sara_szewczyk

Ilustratorka z Krakowa, absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w  Krakowie. Jej specjalnością jest ilustracja dziecięca. Sara maluje również obrazy, tworzy krótkie komiksy i rysunki satyryczne. Inspiracje czerpie ze świata natury, fantastyki oraz pięknych ilustracji ze starych książek dla dzieci, których było bez liku w Jej domu rodzinnym. W swoim dorobku artystycznym ma m.in. ilustracje do serii książek o przygodach Bolka i Lolka (bohaterowie z dzieciństwa!) dla wyd. Znak Emotikon. Uwielbia gotować, chodzić na piesze wycieczki i czytać książki. Życie dzieli z narzeczonym i dwoma ukochanymi kotami.

Marzec

Kłamstwo ma długie wąsy

Akcja Book.SZPAN - Kłamstwo ma długie wąsy; Czyta #TataMariusz

Ania i Michał nie mogą znaleźć kota. Pewnie wyskoczył przez balkon – drzwi były otwarte, choć mama kazała je zamknąć. Co teraz? Czy powiedzieć mamie prawdę, by jej nie martwić, czy może skłamać? Ale przecież kłamstwo ma krótkie nogi. A może długie wąsy?

Tekst: Izabela Michta
Ilustracje: Hanna Jędrzejczyk
Redakcja: Magdalena Białek, Ewa Popielarz

Przejdź do bajki

Tekst – Izabela Michta

izabela_michta

Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym, aktualnie spełnia się jako pełnoetatowa mama dwóch chłopców i autorka książek dla dzieci. Poza pisaniem Jej pasją jest muzyka oraz podróżowanie wraz z mężem i synkami, a misją – rozbudzenie miłości do książek w każdym maluchu i przekonanie dorosłych, że czytanie dzieciom jest ważne i potrzebne i może stać się najmilszym i niezwykle wartościowym codziennym rytuałem. Autorka akcji #WoleMole oraz kilkunastu książek.

Strona Izabeli: >>klik<<

Ilustracje – Hanna Jędrzejczyk

hanna_jedrzejczyk

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Rysowanie towarzyszy Jej od zawsze. Najpierw pomagało w pracy architekta, potem przelewała na papier projekty torebek i akcesoriów dla swojej marki Moose Design. Teraz przyszedł czas na ilustracje, które powstają od niedawna, ale pochłonęły Hannę bez reszty.